Szanse i zagrożenia sztucznej inteligencji / Prof. dr hab. inż. Ryszard Tadeusiewicz

Rozwój techniki spowodował, że niemal każdą czynność zawodową lub prywatną wykonujemy z wykorzystaniem systemów elektronicznych. Czasem jesteśmy tego świadomi, bo używamy stacjonarnego komputera lub laptopa, innym razem służy nam smartfon będący w istocie przenośnym komputerem, a jeszcze kiedy indziej korzystamy z samochodu, pociągu lub samolotu, które także są wyposażone w mikroprocesory.

Wszystkie te systemy są w coraz większym stopniu nasycone oprogramowaniem, które możemy zaliczyć do sztucznej inteligencji. Tym terminem określa się te systemy informatyczne, których zachowanie w kontaktach z ludźmi przypomina zachowanie myślącego i inteligentnego człowieka. Systemy takie są wygodniejsze w użytkowaniu, dlatego wciąż powstają nowe i trend ten wyraźnie się nasila.

Równocześnie jednak pojawiają się obawy, że sztuczna inteligencja spowoduje bezrobocie, a nawet może zacząć ludziom zagrażać.

Oba te aspekty będą omówione w wykładzie.

Prof. dr hab. inż. Ryszard Tadeusiewicz

Absolwent Wydziału Elektrycznego AGH (1971), doktorat (1975), habilitacja (1980) i tytuł profesorski (1986) też na tym wydziale. Trzykrotnie wybrany na stanowisko rektora AGH (1989-2005), członek PAN i PAU. Doktor Honoris Causa 14 uczelni krajowych i zagranicznych.

Naukowo zajmuje się głównie problematyką sztucznej inteligencji.

Napisał 113 książek i ponad 2 tys. artykułów naukowych.

Pełne dane wraz z wykazami publikacji i książek są na stronie: www.Tadeusiewicz.pl.